دستکش کار

داشتن دستکش کار یکی از ضرورت های محیط های صنعتی و کارگاهی است و این امر مهم بر هیچ کسی پوشیده و پنهان نیست. به دست کردن دستکش کار از بروز آسیب و صدمه به دست های ارزشمند شما جلوگیری می کند و یا حداقل تا حد قابل قبولی احتمال آسیب را کاهش می دهد.

در ادامه خوتاهیم خواند:

دستکش کار

در هنگام استفاده از دستکش ایمنی کار احساس آرامش و امنیت ناشی از در دست داشتن یک محافظ مقاوم را خواهید داشت.
به طور معمول، دستکش‌ های مختص کار، بر اساس استاندارد هایی تهیه و تولید می‌ شوند که باید حداکثر مقدار مقاومت را داشته باشند.

در واقع این دستکش ‌های کار تا حد زیادی می ‌توانند در برابر ساییدگی، گرما و … مقابله کنند.

در زمینه دستکش کار بهتر است که از استاندارد هایی که برای این کار وجود دارد و هم اندازه ‌های موجود در بازار، مطلع باشید.

اگر کارگر هستید و یا کار ها و فعالیت های کارگاهی انجام می دهید و می‌ خواهید از دستان خود در حین کار محافظت کنید و یا یک کارفرما هستید و بر اساس قوانین کار و ایمنی، موظف به تأمین این وسایل ایمنی هستید، باید حتما بر اساس نوع کار و نیاز اقدام به تهیه دستکش کار کنید.

دستکش کار چیست

رعایت کردن نکات ایمنی در هنگام کار یکی از مهم ترین کار هایی است که باید همیشه در نظر داشته باشیم و هنگام استفاده از ابزار ها، ایمنی را به طور کامل رعایت نماییم.

از جمله وسایل ایمنی که همیشه مورد توجه کاربران بوده و تاکید می شود که مورد استفاده قرار گیرد دستکش کار است. با توجه به این نکته که انواع متنوع دستکش های کار برای استفاده در کارهای مختلف تولید و طراحی شده است، پس لازم است که تعریف دستکش کار را بدانیم و اینکه در شغل های مختلف از کدام یک از انواع دستکش ها استفاده نماییم.

جالب است بدانید که دستکش کار با نام دیگر دستکش ایمنی و دستکش صنعتی هم در بین افراد رایج است.

این دستکش دارای انواع مختلف و متنوعی می باشند، که هر یک برای فعالیت خاصی تولید و طراحی و به بازار عرضه می شوند.
انواع دستکش های جوشکاری، ضد برش، چرمی، دستکش کار، آتش نشانی، دستکش فلزی، ضربه گیر، آزمایشگاه، دستکش مواد شیمیایی خطرناک، ضد اسید و ضد الکتریسیته از این دسته می باشند.
دستکش های کار یا همان ایمنی، وسیله ای کاربردی و مهم اند که از جنس های مختلف و متنوع بسته به نوع کاربرد آن، تشکیل و تولید شده است. این دستکش ها در برابر انواع آسیب ها و حوادث از جمله حرارت، برش، ضربه، مواد شیمیایی، اسیدی و … بسیار مقاوم هستند.
استفاده از دستکش کار در محیط ‌های کاری متنوع و مختلف از جمله ضرورت ‌های غیر قابل چشم‌ پوشی‌ است. زیرا که در برخی از مشاغل دست در معرض مواد سرما، شیمیایی، خراشیدگی و… قرار دارد.

به همین دلیل انواع دستکش‌ ها از جمله دستکش برزنتی، دستکش باغبانی دستکش جوشکاری و… برای حفظ سلامت دست کارکنان طراحی شده است. برای خرید دستکش کار مناسب باید شناخت درست از این محصول داشت.

بیشتر بخوانیم : دستکش کارگری

انواع دستکش کار

همان ‌گونه که گفته شد در مشاغل مختلف افراد نیاز به استفاده از انواع دستکش کار دارند. همین موضوع دلیلی شده است که شاهد تولید و طراحی دستکش ‌های کاری با ویژگی‌ های منحصر به فرد و خاص باشیم.

هر شرایط کاری و هر شغل توجه به بعضی نکات را می‌ طلبد و پوشیدن و استفاده از نوع خاصی از دستکش کار مناسب آن است. برای مثال انواع دستکش ‌کار از نظر نوع متریال و جنس، تفاوت ‌های زیادی با هم دارند.

انواع دستکش ‌ کار از جنس‌ های پلی استر، نخ، چرم، برزنت و… تولید می ‌شوند. به عنوان مثال دستکش ‌های باغبانی از موادی همچون لاستیک ساخته شده و در اختیار کاربران گذاشته می ‌شوند.

همچنین بعضی از انواع دستکش‌ کار از مواد اولیه ‌ای چون لاتکس تولید می ‌شوند. در بعضی از دستکش‌ ها بصورت ترکیبی از مواد استفاده می‌ شود.

انواع دستکش کار از نظر طراحی و ساخت ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند. در تولید دستکش‌ های کار، استاندارد های مربوطه مورد توجه قرار می‌ گیرد.

برای مثال دستکش‌ های ایمنی اغلب در مقابل مواد شیمیایی مقاومند ضد آب هستند.در این بخش چند مورد از انواع دستکش کار را معرفی می کنیم:

بیشتر بخوانیم : دستکش کار چرمی

تولیدی دستکش کار

تعداد کسانی که به فکر راه اندازی تولیدی دستکش کار هستند کم نیستند! اما چرا؟
دستکش کار به دلیل کاربرد فراوان در محیط های نیمه صنعتی و صنعتی و حتی تجاری بسیار تولید می شود؛

اکنون تولید دستکش کار نخی، به دلیل مزایایی که دارد از جمله پر فروش ترین دستکش ها در بازار ایران است.
معمولا از دستکش های کار در مشاغل و صنایع مختلف مثل برقکاری، صنایع پتروشیمی، ساختمان سازی، صنایع مواد، باغبانی، معدن، شیمیایی، صنایع مهندسی، صنایع خودرو سازی، صنایع فولاد و آلومینیوم و … مورد استفاده قرار می گیرد.
به همین علت توليد دستکش کار شتاب زیادی دارد.

اما باید به تولیدی دستکش کار ی که با آن هماری می کنید دقت کرد.

انواع دستکش کار

چرا که متاسفانه تعدادی از تولیدی دستکش کار برای سود بیشتر اقدام به تولید دستکش بی کیفیت از مواد اولیه بی کیفیت می نمایند. بنابر این اعتبار تولیدی دستکش کاری که به آن همکاری می کنید بسیار مهم است.

مجموعه ایمن آریان به عنوان معتبر ترین تولیدی دستکش کار در ایران مفتخر است که تامین کننده انواع دستکش کار برای شما عزیزان است.

مشخصات دستکش کار

بطور کلی از جمله مشخصات دستکش کار خوب، این است که در برابر فشار های وارد شده بر آن و همچنین در برابر سطوح تیز و برنده، دچار پارگی نشود.

از دیگر مشخصات دستکش کار می توان گفت که در برابر مواد شیمیایی خطرناک می تواند، از دست فرد استفاده کننده به گونه مناسبی حفاظت کند و امنیت خوبی را در برابر مواد شیمیایی خطرناک به همراه داشته باشد.

همچنین علاوه بر این ها، دستکش کار خوب نباید دچار پوسیدگی در برابر این مواد شیمیایی شود و کارایی دراز مدتی را به همراه بیاورد. ایمنی دستکش های معتبر، چندین بار مورد ارزیابی و تست قرار می گیرد و کارایی آن ها به صورت تضمینی قابل عرضه است.

ویژگی های دستکش کار

با توجه به اهمیت دستکش کار در حفاظت از دست ها، می‌ توان گفت خرید و انتخاب این نوع دستکش حساس است. لازم است که زمان خرید دستکش ایمنی مواردی در نظر گرفته شود که در ادامه به این ویژگی های دستکش کار خواهیم پرداخت.
ویژگی های دستکش کار خوب عبارتند از:
* باید در مقابل جریان الکتریکی عایق باشد
* نباید مانعی برای کار کردن شخص باشد
* در برابر ضربات مقاوم باشد
* از مقاومت بالا و خوبی در مقابل مواد شیمیایی برخوردار باشد
* ارتعاشات ناشی از کار را به حداقل برساند.
* ایجاد حساسیت نکند
* باعث عرق کردن دست ‌ها نشود
* نسبت به دماهای بسیار پایین و یا بسیار بالا مقاوم باشد
* ساییده نشود

کاربرد دستکش کار

از آنجا که دستکش های صنعتی انواع مختلفی دارند باید کاربرد هر یک از آنها را جداگانه معرفی کرد، بنابر این در اینجا به توضیح آنها می پردازیم:

مواد شیمیایی می ‌توانند اثرات مضری بر سلامتی داشته باشند. بعضی از آنها مثل باز ها و اسید های قوی، سلامت پوست را به خطر می ‌اندازند.

بعضی از مواد شیمیایی جذب بدن شده و سبب ایجاد مسمومیت می ‌شوند.

برای کار در کارخانه ‌ها و محیط هایی که احتمال آلودگی پوست با مواد شیمیایی وجود دارد، استفاده از دستکش های کار مخصوص ضروری است.

دستکش‌ های کار که در برابر مواد شیمیایی مقاوم اند، بسیار متنوع هستند.

این دستکش ‌ها در طیف گسترده ‌ای از قیمت ‌ها عرضه می ‌شوند. از دستکش‌ های ارزان ‌قیمت لاتکس گرفته تا دستکش‌ های گران‌ قیمت بوتیل.

نور خورشید باعث سوختگی پوست می ‌شود. قرار گرفتن به مدت زمان زیاد و طولانی در معرض نور خورشید می ‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پوست را بالا ببرد.

استفاده از دستکش های کار ضد نور آفتاب برای مشاغلی مثل کشاورزی و رانندگی ضروری است. دستکش ‌های ضد آفتاب باید چند خصوصیت داشته باشند.
یک این که مواد تشکیل دهنده ‌ این دستکش ها طوری باشد که حرارت و نور آفتاب را جذب نکند.
دو این که رنگ آن ها باید روشن باشد تا نور را جذب نکرده و گرم نشود.
سه اینکه باید جنس آن ها به گونه ‌ای باشد که باعث عرق کردن زیاد پوست دست نشود. به طور معمول دستکش‌ های نخی روشن برای این مورد به کار می ‌روند.

بیشتر بخوانیم : دستکش صنعتی

فروشگاه اینترنتی دستکش کار

فروش اینترنتی بر بستر سایت های فروشگاهی، همواره یکی از راه های مناسب برای خرید و فروش کالا و خدمات بوده و هست.

اما در برخی از صنایع و حوزه ها، همچون حوزه های تولیدی صنعتی، خرید آنلاین ابزار آلات چندان مرسوم نیست، چرا که در این گونه حوزه ها، به دلیل خرید و فروش در اسکیل بالا که به صورت مناقصه ای انجام می شود، امکان خرید آنلاین فراهم نیست.

البته تولیدی های معتبر، همچون ایمن آریان، اطلاعات و مشخصات مربوط به دستکش ها را در سایت خود بارگزاری می کنند تا مشتریان عزیز بتوانند از ویژگی ها و مشخصات محصولات آگاه باشند.

لازم به ذکر است که تولیدی ایمن آریان در حال حاضر از بین انواع دستکش های ایمنی تنها به تولید دستکش های
دستکش کف چرم پشت برزنت (مهندسی) و دستکش کف چرم پشت برزنت (طرح کره ای) می پردازد.جهت اطلاع از قیمت و ثبت سفارش با شماره تلفن های 0۲۱۵۵۲۵۷۹۱۳ تماس بگیرید

مزایا و معایب دستکش کار

از آنجا که دستکش های کار انواع گوناگونی دارند در اینجا به بررسی مزایا و معایب دستکش کار بطور خلاصه می پردازیم و 2 مورد از آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.
دستکش لاتکس
از کاربرد های دستکش لاتکس می توان به مصارف خانگی، معاینات جراحی های کوچک، اورژانس، کاربردهای آرایشی و بهداشتی و… اشاره کرد.

مزایای دستکش لاتکس:

* چسبندگی خوب و کامل به دست
* انعطاف پذیری مناسب و بالا
* مناسب برای استفاده های طولانی مدت
* مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی خطرناک و پارگی
* تجزیه پذیر بودن
* قیمت مقرون به صرفه

معایب دستکش لاتکس:

بسیاری به لاتکس حساسیت دارند و استفاده از این نوع دستکش در آن ها باعث بروز واکنش های آلرژیک در می شود. البته اگر از برند های خوبی استفاده شود، احتمال بروز این حساسیت ها کاهش می یابد.

دستکش وینیل

این دستکش در مقابل انواع الکل، اسید ها و مواد قلیایی دوام و مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. این دستکش ها به طور کامل به دست نمی چسبند و به همین سبب برای انجام کارهایی که به دقت بالایی نیاز دارند انتخاب خوبی نیستند.

مزایای دستکش وینیل:

* عدم ایجاد حساسیت
* قابلیت کشسانی خوب و بالا
* قیمت مقرون به صرفه و مناسب
* استفاده راحت

معایب دستکش وینیل:

* غیر استریل بودن
* به دست نمی چسبند به صورت کامل
* برای استفاده های طولانی خوب نیستند

معرفی بهترین دستکش کار

در حقیقت نمی توان معرفی بهترین دستکش کار را انجام داد! چرا که این دستکش ها انواع مختلفی دارند و بسته به نوع کاربرد هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی هستند.

بنابر این اینکه بخواهیم بهترین دستکش کار را با فاکتور های یکسان شرح دهیم غیر ممکن است! اما بطور کلی به عنوان یک قاعده کلی می توان بیان داشت که معرفی بهترین دستکش کار مربوط می شود به برند سازنده دستکش.

یعنی هر چه دستکش از برند معتبر تری همچون ایمن آرین انتخاب شود، کیفیت و جنس آن تضمین شده تر است.

موقعیت مکانی شرکت تولیدی ایمن آریان در تهران

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد شما را با انواع دستکش کار و ویژگی های هر کدام آشنا نماییم. همانطور که آگاه شدید، هر کدام از این دستکش ها برای کاربرد های ویژه و خاصی قابل استفاده هستند.
در صورت تمایل می توانید برای خرید انواع دستکش های کار با کیفیت، به فروشگاه اینترنتی ایمن آریان مراجعه نمایید.

سوالات متداول دستکش کار

در هنگام استفاده از دستکش ایمنی کار احساس آرامش و امنیت ناشی از در دست داشتن یک محافظ مقاوم را خواهید داشت.
به طور معمول، دستکش‌ های مختص کار، بر اساس استاندارد هایی تهیه و تولید می‌ شوند که باید حداکثر مقدار مقاومت را داشته باشند.

در واقع این دستکش ‌های کار تا حد زیادی می ‌توانند در برابر ساییدگی، گرما و … مقابله کنند.

* باید در مقابل جریان الکتریکی عایق باشد
* نباید مانعی برای کار کردن شخص باشد
* در برابر ضربات مقاوم باشد
* از مقاومت بالا و خوبی در مقابل مواد شیمیایی برخوردار باشد
* ارتعاشات ناشی از کار را به حداقل برساند.
* ایجاد حساسیت نکند
* باعث عرق کردن دست ‌ها نشود
* نسبت به دماهای بسیار پایین و یا بسیار بالا مقاوم باشد
* ساییده نشود

بطور کلی از جمله مشخصات دستکش کار خوب، این است که در برابر فشار های وارد شده بر آن و همچنین در برابر سطوح تیز و برنده، دچار پارگی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *